właściciel domeny

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Rating: 5.0. From 6 votes.
Please wait...

Planujesz wystartować z nowym biznesem, wymyśliłeś doskonałą nazwę. Następnym krokiem jest rejestracja domeny pod nową stronę internetową i… niestety okazuje się, że jest ona już zajęta, podobnie jak wszystkie inne sensowne warianty. Podobnych sytuacji jest mnóstwo. Próbujesz skontaktować się z właścicielem ale strona jest niedostępna i nic na niej nie ma. Żadnego formularza kontaktowego czy numeru telefonu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak skontaktować się z właścicielem domeny z propozycją jej odkupienia?

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Jeżeli chcemy sprawdzić kto jest właścicielem interesującej nas domeny powinniśmy wykorzystać narzędzie WHOIS.

WHOIS to protokół TCP oparty na zasadzie: pytanie/odpowiedź, który jest szeroko rozpowszechniony do wysyłania zapytań do baz danych DNS po to, by poznać właściciela domeny, adres IP lub inne informacje teleadresowe. Innymi słowy korzystając z odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie w szybki sposób uzyskać kilka podstawowych informacji na temat właściciela domeny internetowej.

Jednymi z najbardziej popularnych serwisów pozwalających sprawdzić kto jest właścicielem domeny są Krajowy Rejestr Domen – http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl lub serwis who.is. Korzystając z nich możemy między innymi sprawdzić kto jest właścicielem domeny, kiedy domena została zarejestrowana i kończy się jej ważność oraz na jakich serwerach DNS się znajduje.

Ograniczenia w sprawdzaniu właściciela domeny

Niestety zgodnie z polskim prawem, jeżeli właścicielem domeny jest osoba fizyczna to ma prawo zastrzec swoje dane i wówczas nie sprawdzimy kto jest jej właścicielem. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest próba nawiązania kontaktu z rejestratorem domen z prośbą o przesłanie zapytania do aktualnego właściciela domeny. Ze względu na ochronę danych osobowych rozwiązanie może być utrudnione. Na szczęście w przypadku gdy domena jest zarejestrowana na firmę nie będziemy mieć żadnych problemów z ustaleniem jej właściciela.

Jak sprawdzić co wcześniej znajdowało się na domenie?

Czasami pomocne w ustaleniu właściciela domeny internetowej może być sprawdzenie co wcześniej się na niej znajdowało. To, że domena jest na przykład niedostępna w danej chwili nie oznacza, że do niedawna nic się na niej nie znajdowało. Analiza tego co było na niej wcześniej może pomóc zdobyć numer telefonu lub adres mailowy do właściciela.

Sprawdzenie historii treści publikowanych na domenie jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z narzędzia https://web.archive.org, wpisać adres interesującej nas domeny i wybrać okres czasu.

Rating: 5.0. From 6 votes.
Please wait...